2020'yi geride bırakırken...

Değerli Meslektaşlarımız,

2020 yılının yaklaşık on ayını COVID – 19 pandemisi içinde geçirdik. Oysa her başlangıç gibi bu yıla da umutlarla ve planlarla girmiştik.

İlk olgu Vuhan’da (Çin) 1 Aralık 2019’da açıklandığında bizi nasıl bir sürecin beklediğinden henüz habersizdik. Çok uzakta sınırlı bir bölgede, sınırlı olgular herhalde diye düşündü herkes. Çin’de ilk ölüm 9 Ocak’ta bildirildi. Olayın ciddi olabileceği ancak Ocak sonlarına doğru düşünülebildi ve Dünya Sağlık Örgüt’ü (DSÖ) 30 Ocak’ta acil durum ilan etti.

Ülkemizde ilk olgu 11 Mart 2020 tarihinde bildirildi. Bu tarih aynı zamanda DSÖ’nün COVID – 19 pandemisini ilan ettiği tarih idi.

Ortopedi ve Travmatoloji Ailemizin değerli üyeleri,

O günden beri farklı bir yaşamın içindeyiz. Hem özel, hem meslek yaşamımız daha önce deneyimlemediğimiz bir şekle büründü. En kötüsü de yakınlarımızın ve sevdiklerimizin hastalık ve vefat olguları / haberleri ile yaşamak. Yakın zamandaki kayıplarımız ise acımızı sıcak tutuyor.

Bu “kötü” yıl sona ererken, ve de yenisini umutla karşılamak isterken, bir kez daha yitirdiğimiz üyelerimizi, yakınlarını, sağlık çalışanlarımızı ve yakınlarını saygıyla anıyoruz. Hasta olanlarımıza ve yakınlarına geçmiş olsun diyoruz. Hastalıkla tanışmamış üyelerimizden, yakınlarından ve mesai arkadaşlarından da kendilerine dikkat etmelerini rica ediyoruz.

Yeni yılın ilk günlerinde ilgililerin acil olarak çözmelerini istediğimiz iki konu var: Sağlık çalışanlarının ivedilikle aşılanmaları ve COVID - 19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi.

Yakınlarınızla, sevdiklerinizle sağlıklı ve güzel bir yıl geçirmenizi dileriz.

Sevgi ve saygılarımızla,

TOTBİD Yönetim Kurulu

Dikkat Yorum yazmak için tıklayınız

Yorumlar

30.12.2020