9-13 Mart 2010 AAOS Toplantısında TOTBİD

Değerli meslektaşlarım geçtiğimiz günlerde yapılan AAOS Toplantısında TOTBİD’in temsili ve etkinliklerini sizlerle kısaca paylaşmaya çalışacağım.
 
 
10 Mart Çarşamba sabahı 7:45-9:30 arası uluslarası dernek başkanları kahvaltısına
başkanımız Sayın Prof.Dr.Ünal Kuzgun adına katıldım.Fotoğraf çekimi için 7:15’de orada hazır bulunmamız daha önceden bildirilmişti.7:45’de kahvaltı programı başladı;sade ve hafif bir kahvaltı servisi yapıldı. AAOS Uluslar arası Komite başkanı kürsüye çıkarak toplantıyı açtı ve AAOS başkanı Dr.Zuckerman’ın fotoğraf çekimleri sonrasında salondan ayrıldığını duyurdu.Böylece başkanlar kahvaltısı AAOS başkanı olmaksızın başlamış oldu ve öyle de sonlandı.
  
 
 Konuk ülke Meksika 2 başkanla temsil ediliyordu çünkü iki dernekleri var.Heriki başkanın dışında 2 ortopedist konuşma yaptı.İlk sunumda Meksika’daki sağlık sistemi kısaca anlatıldı.Buna göre Meksika’da devlete bağlı SGK benzeri 4 farklı kurum var ve bunlara bağlı hastalar ücretsiz hizmet alıyorlar ancak hekimlerini seçemiyorlar.Sistemdeki diğer iki kuruluş özel sigortalar ve dini ve benzeri yardım kuruluşları.Yine de sonuçta nüfusun 1/3’ü sağlık hizmeti alamıyor.İkinci konuşmacı da global olarak sağlığa ulaşımda sorunlar ve çözümlere değinen kısa bir konuşma yaptı.
 
“Haiti için neler yapılabilir?” konulu panele geçildi.Haiti Ortopedi derneği başkanı ve sekreteri de kahvaltıda idiler.Başkan tek BT ve tek MR cihazlarının da çalışmaz hale geldiğini söyledi.Ulaşım sistemindeki derin hasar nedeniyle yardım almanın çok güç olduğu vurgulandı.SICOT başkanı gönüllü 200 doktor hazırladıklarını ancak sadece ikisini gönderebildiklerini söyledi.AAOS’dan da bir temsilci gitmiş.İsrail 48 saat içinde bölgeye ulaşmış ve 24 saat içinde de hastane kurmuş,yaklaşık 400 ameliyat gerçekleştirmiş.Jamaika ilk yardıma giden ülke olmuş.Amputelere ortez ve protez sıkıntısı yaşanmış.Tartışmalardan sonra oturum kapandı.Önümüzdeki yıl konuk ülke olarak TOTBİD başkanı ve temsilcilerinin benzer konularda konuşma yapmaları beklendiği için toplantıyı izlemek yararlı oldu.
 
Aynı gün öğleden sonra büyük salonda açılış seremonisi yapıldı.Başkanlar sıra ile sahneye çıkarak  kendilerini tanıtıp derneklerini bildirdiler.Ben de Sayın Ünal Kuzgun’un adını belirterek derneğimizi temsil ettim.Uzun açılıştan sonra 2010 yılında derneğe üye olan genç ortopedistlere verilen resepsiyona,ardından da başkanlar için düzenlenen kokteyl-yemek davetine katıldım.
 
12 Mart Cuma günü Sayın Prof.Dr.Erdal Cila ile birlikte Dr.Andrew Pollack,konuk ülke koordinatörleri Lisa Cohen ve Kim Sternagle ile toplantı yaptık.Dr.Cila ,Dr.Pollack ile 5’li Buluşmadaki TOTBİD-AAOS ortak eğitim programını gözden geçirdi.Konuk ülke ile ilgili bilgilendirme yapıldı,6 sayfalık bir bilgilendirme föyü ve kurulacak stand ayrıntılarını gösteren şema verdiler. Sözel olarak da temel prensipleri özetlediler.Söylediklerine göre 15-19 Şubat 2011’de San Diego’da yapılacak toplantıya 25.000-29.000 civarında (10.000-12.000’i hekim,bunların 1/3’ü uluslar arası katılım) katılım beklenmektedir.
Türk ortopedistlere uluslarası üyelik için büyük bir indirim yapılacaktır (normal ücret:450USD).Bu indirim Antalya’daki kongrede açıklanacaktır.TOTBİD tarafından seçilecek 10 sunum poster olarak orada segilenecektir.
 
Ayrıca davet üzerine TOTBİD sergi alanında bir stand açmıştır..Dağıtılan hediyelik malzemeler yanında ülkemizde çıkan her üç dergimiz ve ,AOTT afişi de sergilenmiş,AOTT arşiv CD’leri dağıtılmıştır.Monitörden de sürekli ülkemizi tanıtıcı hareketli ve sabit görseller sergilenmiştir.
 
Türkiye’nin konuk ülke olacağı 2011 AAOS Toplantısında görüşebilmek dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunarım.
 
Dr.Halit Pınar
 
   
 
 
 
Dikkat Yorum yazmak için tıklayınız

Yorumlar

9.03.2010