Uzmanlık Eğitimi Gelişim Sınavı Hakkında

Değerli Meslektaşlarım,

Uzmanlık Eğitimi Gelişim Sınavı (UEGS) her sene TOTEK tarafından başarıyla yürütülen ve siz değerli asistan arkadaşlarımızın eğitim sürecindeki progresyonlarını gösteren önemli bir sınavdır. 

Ne yazıkki pandemi süreci tüm eğitsel organizasyonlarda olduğu gibi bu sınav sürecinde de değişiklikler yapmayı zorunlu hale getirdi. Normalde Türkiye genelinde tüm eğitim kliniklerine farklı şehirlerden sınav yapıcı eğitmenler görevlendirilir ve herkes kendi kliniğinde sınava girerdi. Türkiye de uzmanlık dernekleri içinde böyle bir sistemi ilk yapan ve başarıyla uygulayan TOTBİD-TOTEK olmuştur. Ancak pandemi süreci ve onun getirdikleri hiçbir hekim arkadaşımızın riske edilmemesini gerektirdiğinden TOTEK yönetim kurulunun önerisi ve TOTBİD yönetim kurulunun onaylamasıyla sınavın online ve gönüllülük esasına göre yapılmasına karar verilmiştir. 

Sistem online olunca tabiki teknik destek almak gerekli oldu ve Derneğimizin web sitesi ve pek çok hizmetlerini aldığımız İris firmasından destek alınmıştır. Online bir sınav yapabilmek elbette oldukça zor bir iş ve açıkçası başarı ile tamamlayabileceğimizi düşünüşüyorduk, ama teknik hatalardan dolayı istediğimiz başarıya ulaşamadık. 

Bu sınava girmek için 763 asistan arkadaşımız sisteme başvurdu ve herkes  sınav saatinde bilgisayarlarının başındaydı. Ne yazıkki 494 asistan arkadaşımız bu sınava katılabilmiştir. Ancak 9 oturumdan tümünü yanıtlayan kişi sayısı sadece 291 dir. 

Sınavda yaşanan teknik sorunlar, TOTBİK-TOTEK ve AGUH sosyal medya hesaplarından ve ilk sınav kaydı yaptıran asistan arkadaşlara telefonları üzerinden duyuruldu. Tabiki bazı arkadaşlar kimisi haklı kimisi değil serzenişte bulundu. Yaşanan pandemi süreci sınavı online yapmayı zaruri hale getirdi. Sınava girmek zorunlu değildi ve tamamen gönüllülük esasına dayandırıldı. İstenilen yerden ve gözetmensiz bir sınavı sizlerin katılımıyla Ortopedi ve Travmatoloji ailesinin başarabildiğini görmek amacımızdı. Ama teknik aksaklıklar bunun biraz önüne geçti. TOTBİD, TOTEK ve AGUH yönetim kurulları ve sınava emeği geçen, emek harcayan herkes bu duruma fazlasıyla üzülmüş durumdadır. 

Sınav sonrası bir teşekkür yazısı yazmayı planlıyorduk ve elbette içeriği böyle olmayacaktı. Teşekkürümüzün temel sebebi sizlersiniz. Çünkü ülkemizde 900 ü aşan Ortopedi ve Travmatoloji asistan hekimi var ve her yıl bizler sizlerin eğitim sorumluları üzerinden sizi sınava davet ederdik. İlk defa sizleri gönüllü olarak bu sınava davet ettik ve 763 asistan arkadaşımız kayıt yaptırdı. Bu sizlerin mentalite olarak nerde olduğunuzu ve sisteme sahip çıktığınızı gösterdi. Bu durum bizi çok mutlu etti ve doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Her şeyden önce bizlere bunu gösterdiğiniz için teşekkür ederiz. Keşke teknik sorunlar yaşanmasa ve sorunsuz bir sınav gerçekleştirebilseydik. 

3 Ekim 2020 tarihinde yaptığımız UEGS sınavı; katılan asistan sayısının azlığı, sınav sonuçları sonucu ortaya çıkan verilerin istatistiksel olarak diğer yılların verilerinide etkileme ihtimali sebebiyle iptal edilmiştir. Sınava girmek için yoğun çaba harcayan tüm asistan arkadaşlarıma teşekkür ederim. 

TOTEK yönetim kurulu adına 
Dr. Önder Kalenderer 

Dikkat Yorum yazmak için tıklayınız

Yorumlar

5.10.2020