Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği 

Değerli Meslektaşlarımız,
 

The Journal of Bone & Joint Surgery ‘de yayımlanma sürecinde olan “The Orthopaedic Forum Survey of COVID-19 Disease Among Orthopaedic Surgeons in Wuhan, People’s Republic of China” isimli makalede-–anket çalışması sonrasında- ortopedistlerin dikkat etmesi gereken noktalar 6 ana başlıkda vurgulanmıştır:

1. Ortopedistler her zamandan daha dikkatli olmalı, yüksek düzeyde klinik şüphe duymalı ve COVID-19 enfeksiyonunu önlemek için daha fazla önlem almalıdır.

2. Tıp ve ortopedi dernekleri erkenden hazırlıklı olmalı, enfeksiyon önleme ve kontrol prosedürlerinin belirsizliğinin farkında olmalı, gerektiğinde eğitim sağlamalı ve -varsa- kişisel koruyucu ekipman yetersizliğini dile getirmelidir.

3. Elektif ameliyatların minimale indirilmesi, ertelenmesi veya iptali akıllıca olacaktır. Tıbbi olanaklar yeterliyse ameliyat edilecek hastalara COVID-19 testi yapılmalı ve hastaların maskeli olmaları sağlanmalıdır.

4. Halen hastane ortamında çalışan ortopedik cerrahlar için ABD Enfeksiyon Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) önerilerine uymalı ve pandemi sırasında gerekli olan her an N95 maskesi takmalıdırlar.

5. Onaylanmış veya şüphelenilen COVID-19 hastaları tarafından kontamine olmuş ortamlara maruz kalan ortopedistler, aile üyeleri ile yakın temastan kaçınmalıdır. Ev ve diğer ortamlarda sosyal mesafeyi korumalıdırlar.

6. Ortopedik cerrahlar uzun süreli aşırı çalışma ve yorgunluktan kaçınmaya çalışmalıdır; bu COVID-19'a karşı bağışıklığı tehlikeye atar.

 Saygılarımızla,
 

TOTEK Yönetim Kurulu

TOTBİD Yönetim Kurulu

© Tüm hakları Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği’ne aittir.
Loading...

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...