Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği


Video Portal

“ Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sonsuz felaketler içinde ahlakını, göreneklerini, anılarını, çıkarlarını kısacası; bugün kendisini millet yapan her niteliğinin, dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir. ”

“Ülkesini ve yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır. ”

Mustafa Kemal Atatürk
 
Değerli Meslektaşlarımız,
 
Ulu önder Atatürk’ün de bize söylediği gibi en kutsal hazinemiz olan Türkçe’ mizin korunması ve geliştirilmesi amacıylakurulan ve çalışan TOTBİD Dil Çalışma Kurulu, uzun süren bir çalışmanın emeği olan “ Ortopedi Terim Dizinini “ sizlere sunuyoruz. Bu öncü çalışmanın doğal olarak eksikleri olacaktır. Devam eden çalışmamız ayrıca sizlerden gelecek eleştiri ve katkılarla gelişecektir. Hazırlama sürecinde, dergi ve tercüme kitaplardan alınan metinlerden  tarama yapılarak; üzerinde çalışılacak yaklaşık 1500 terim belirledik. Bu terimleri tek tek inceleyerek her biri için kullanım ilkesini ve Türkçe karşılıklarını oluşturduk. Dilimize yerleşmiş; halkımızın da benimsediği veya sizlerin yazışma ve iletişiminizde sık kullandığınız genel tıp ve anatomi terimlerini olduğu gibi korurken; dilimize yakın zamanda giren terimler için karşılık bulunmaya çalıştık. Bu terimlerin yaşaması, ancak sizlerin sözlü ve yazılı iletişimlerinizde, akademik çalışmalarınızda kullanılmasıyla olacaktır. Bizler küçük bir gurubuz. Ancak sizler bu çalışmanın birer doğal üyesiniz. Çocuklarımıza yaşanabilir ve gelişmiş bir ülke bırakmak istiyorsak en önemli mirasımız olan dilimize sahip çıkalım.
Saygılarımızla,
 
 
TOTBİD Dil Çalışma Kurulu
 
ÜNVAN AD SOYAD E-POSTA
PROF.DR. SAİT  ADA sait_ada@yahoo.com
PROF.DR. KEMAL AKTUĞLU kemal.aktuglu@ege.edu.tr
PROF.DR. BÜLENT ALPARSLAN balparslan@adu.edu.tr
PROF.DR. A. TURAN AYDIN ataydin@superonline.com
DR.  CEYHUN BALCI ceyhun1961@yahoo.com
DR.  TAŞKIN CEYHAN tceyhan@tnn.net
PROF.DR. MAHMUT NEDİM DORAL

ndoral@hacettepe.edu.tr

PROF.DR. İRFAN ESENKAYA iesenkaya@hotmail.com
DR.  ALPER KAYA alperkaya@yahoo.com
LİSTE SOYADI SIRASINA GÖRE YAPILMIŞTIR. 

 

 

 

© Tüm hakları Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği’ne aittir.
Loading...

İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...